MASÁŽ JAKO PREVENCE

Anotace:

Jak masáž působí na lidský organismus:

 • úprava svalového napětí
 • napomáhá při cestě k lepšímu držení těla
 • zlepšuje elasticitu kloubního vaziva
 • rozrušuje srůsty ve zjizveném svalstvu
 • povzbuzuje průtok krve
 • povzbuzuje průtok lymfy
 • odstraňuje povrchové zrohovatělé vrstvy kůže
 • uvolňuje mazové a potní žlázy
 • prokrvuje a zvláčňuje kůži
 • lepší prokrvení organizmu se projeví i na vnitřních orgánech
 • navozuje duševní pohodu
 • zlepšuje pracovní a sportovní výkonnost
 • pracovník nemající obtíže bude výkonnější.
 • masáž zvyšuje výkonnost, snižuje nemocnost, zlepšuje odolnost.

Působení masáže na lidské tělo obecně.
FYZIKÁLNÍ účinek. Mechanické uvolňování svalů, které se vykonává dostředivým směrem. K srdci.

BIOCHEMICKÝ účinek. Napomáháme krevnímu oběhu a tím zrychlujeme látkovou výměnu a regeneraci.

Další jdou ruku v ruce se dvěma základními
REFLEXNÍ účinek. Je necílenou stimulací bodů na těle a to částečně ovlivňuje pohybový aparát i vnitřní orgány.

LYMFATICKÝ účinek. Dostředivý směr masáže napomáhá toku lymfy. Ta je důležitou součástí látkové výměny a ochrany těla.

KOSMETICKÝ účinek. Mechanické působení masérových rukou napomáhá k odloučení odumřelých buněk kůže, jejímu prokrvení a ovlivnění masážním prostředkem.

PSYCHOLOGICKÝ účinek. Samotné vykonávání masáže, vhodně zvolený masážní prostředek, příjemné prostředí masérny, osoba maséra, napomáhá ke zkvalitnění prožitku masáže a jejímu kladnému výsledku.

Takovéto kladné, psychologické, působení maséra je jakousi edukací (školením) klientů a významně napomáhá ke kladnému a potřebnému vnímání samotné masáže jako formy PREVENCE, PRACOVNÍ VÝKONNOSTI, KVALITY ZDRAVÍ, MENŠÍ NEMOCNOSTI, OTUŽILOSTI, PREVENCE ÚRAZŮ.

Záleží také na samotné osobě maséra. Ten, kromě jeho vyspělé úrovně masáže, má podávat klientům informace o :

Chystané předmasážní přípravě.

Prováděné formě masáže. Co bude vykonávat a za jakým účelem.

Použitém masážním prostředku a důvodu jeho aplikace.

Při masáži musíme dbát na to, aby byla masáž účinná, dostatečně intenzivní, ale především příjemná a stimulovala celý organismus. Lidské tělo není jen svalová hmota, kterou je nutné pořádně zmasírovat. Svaly a celý organismus řídí mozek, naše psychika, duše.

Tímto způsobem se odstraní stresová svalová ztuhlost, tenze a navozuje pocit euforie a síly. Při nepříjemné bolesti se tělo podvědomě, reflexivně brání. Svaly jdou do křeče, místo aby byly vláčné a poddajné. A náš organismus stejně nemůže odstranit víc škodlivin, než kolik dokáže běžně vyloučit.

Proto je velmi důležitá komunikace a spolupráce mezi masérem a klientem. Nebojte si říci jakou masáž chcete, co se Vám líbí, či nelíbí. Je přeci především ve vašem zájmu, aby jste si masáž příjemně užili. Masáž je účinné pasivní cvičení. Svaly "pracují", ale energii dodává masér. Proto se může po masáži na druhý den vyskytnout nepříznivá reakce, jako u netrénovaného člověka po sportovním výkonu. Ale to se stává málokdy a jen při první masáži.

Často se setkávám s názorem: ,,proč mám jít na masáž, když mě nic nebolí?“. Proč mám sportovat, když mě potom všechno bolí?

Při masáži ale masér cítí, jak jsou svaly zanedbané a ve špatném stavu. Jeho úkolem je najít problém a napravit ho. A klient se jen diví, jak je možné, že předtím mě nic nebolelo a jen na mě sáhnete a všechno bolí. Je to proto, že mozek jako řídící orgán, má velikou moc. Víme, že dokážeme vědomě potlačit bolest. Co si ale neuvědomujeme, že mozek na podvědomé úrovni pracuje stejně jako na vědomé. Seřazuje svou činnost a tím i činnost celého těla podle důležitosti.

Doma si také zapisujeme úkoly dle důležitosti. To nejdůležitější musíme udělat nejdříve a pak postupně jdeme dál a to co nestihneme, odložíme na jiný den.

Stejným způsobem pracuje i naše podvědomí. Životně důležité funkce musí být zajištěny, potom přijdou na řadu méně důležité jako myšlení, vnímání atd. To, co není velká akutní bolest dokážeme ovládat. Tento ,,problémek“ dlouhodobě odkládáme.

Platí ovšem, že malé problémy jdou odstranit lehce. Chronické problémy trvají často několik let a ty už tak lehce odstranit nejdou a velmi zatěžují organismus. Tělo na jejich zvládnutí musí vydávat mnoho energie, ta nám potom chybí, jsme unavení. Vzniká začarovaný kruh.

Zdravotní problémy, které vznikají dlouhodobým zanedbáváním organismu, špatnou životosprávou, špatným životním stylem atd., si přivodíme onemocnění, které nás zpravidla přivedou k lékaři.

Je na každém z nás, jak se svojí tělesnou schránkou zacházíme, jak se sobě věnujeme. Většina z nás si neuvědomuje, že tělo chátrá a nemá tolik obranyschopnosti proti sebedestrukci.

Možná, že se dokážeme vyrovnat se svým zdravotním stavem, ale v každém případě nás začne postupně ovládat a omezovat ve výkonnosti.

Ten, který má problémy se zády bude stále hledat polohu, neúměrně dlouho a téměř stále se protahovat, odcházet se projít na kávu apod., polykat tablety na bolest. Řešit to s kolegy.

To vše ho bude odvádět od práce, rozptylovat, medikamenty otupovat, bude narušeno jeho soustředění a pozornost, snížen pracovní výkon a chyba při důležitých úkonech bude častější.

Investice do zdraví svých zaměstnanců je benefitem pro firmu.

Proto, investice do prevence je důležitá a přínosná.

Nejdříve by podpora takovýchto programů měla plynout od zaměstnavatelů. Neboť účelová, prvopočáteční, startovací investice přesvědčí firmu i zaměstnance o funkčnosti a prokazatelných výsledcích programu. A má jasné zpětné výstupy z výsledku programu a vhodnosti své investice.

Je-li to ve formě účelového benefitu, zaměstnanec nebude řešit. Uvidí pouze benefit od zaměstnavatele. To zvýší jeho spokojenost a loajalitu k firmě. To je benefit pro firmu.

Zda bude masér docházet přímo do firmy nebo budou smluvně určena pracoviště je záležitostí strategie, neboť jde o kvalitu a terapeuti musí být ověřeni.

Toto je i apel na politiku prevence zdravotních pojišťoven.

Klienti na prevencích stojí méně, než na pozdějších léčebných výlohách a zatěžování zdravotního systému.

Ne pouze zaměstnavatelé a firmy, ale i zdravotní pojišťovny na základě vzdělávání a informovanosti mají vnímat masáž jak NEZANEDBATELNÝ, VÝZNAMNÝ, VELICE ÚČINNÝ, JEDNODUCHÝ A DOSTUPNÝ PROSTŘEDEK PREVENCE.

REFIT © 2023 www.refit.cz | články | obchod | škola | kurzy