Seminář reflexní a manuální terapie koní

V úterý 10. 5. 2011 jsme se s Renatou Křenkovou z Ranče Na Paluchu vydaly na dlouhou cestu do Prahy. Přihlásily jsme se na seminář masérské školy REFIT. Ta uspořádala seminář reflexní a manuální terapie koní s MVDr. Zuzanou Žežulkovou, který se konal v areálu Horse Academy v Radimovicích.

Jely jsme na seminář s vědomím, že přeci jen o koních něco víme a že z každodenní práce s nimi máme nějaké zkušenosti. V podstatě jsme si jen myslely, že si jen doplníme další vědomosti. Musím říci, to co nás čekalo, nás opravdu překvapilo.

Seminář začal teorií v učebně, kde nám paní doktorka promítala základní informace o koňské anatomii a koňských dispozicích, které mu více méně umožňují nebo neumožňují sportovní cviky. Dále všechny další okolnosti, které mají vliv na zdravý pohybový systém koně. Pak nás seznámila s reflexní terapii a osteopatií.

Nejzajímavější pro nás byla praktická část. Jako prvního pacienta jsme mohli shlédnout 16tiletého hřebce. V prostorné místní hale jsme si prohlédli, jak kůň chodí v kroku a klusu. Při pohledu ze zadu bylo vidět, jak se hřebec křiví na pravou stranu a mírně při tom dává ocas doprava. V klusu bylo vidět, že se záď nepohybuje rovnoměrně, pravá strana byla v pohybu ochablejší. Dalším ukazatelem bylo po projetí reflexních drah na zádi špatné vyklenutí hřbetu. Tento kůň měl blokaci v pravé straně v kříži. Po lokalizaci problému paní doktorka přistoupila k uvolňování problému. Sérii několika cviků, které byly z mého pohledu velmi obtížné na provedení. Pohnout s koňskou nohou do nepřirozeného úhlu s patřičným efektem si může opravdu dovolit jen někdo, kdo tomu rozumí. Po krátké chvíli si hřebec vyklusával v pravidelném kroku, bez zjevných obtíží.

Dalším pacientem byl 4letý hřebec. Majitelka si stěžovala, že špatně otvírá hubu a má problém ukousnout něco většího. Celkově působil velmi apaticky a bez zájmu. Koník měl v minulosti problém se zuby a byl léčený na zánět. Po malém vyšetření se ukázalo, že má kůň posunutou čelist. I s tímto si paní doktorka věděla rady. Ukázala nám jak si pomoci jednoduchým cvikem pomocí jazyku, ale hřebcovi nakonec pomohla jednoduše řečeno jednou dobře mířenou ránou do čelistního kloubu. Lekl se jak kůň tak i my, ale účinek byl fantastický a okamžitý. Z apatického koně se stal kůň s živým výrazem a chutí se zakousnout do všeho s pořádnou chutí. Majitelka nevěřila svým očím a běžela do stáje pro dalšího koně.

Krk u koně je pro práci velmi důležitý. Na dalším pacientovi jsme se naučili, jak krk uvolňovat a protahovat. Masáž před ježděním na uvolnění a protažení nohou a hřbetu má také svůj důvod. I tohle jsme se naučili.

Dalším bodem programu byla lymfatická masáž, kterou předvedla ředitelka masérské školy REFIT fyzioterapeutka Ivana Smrčková. Ověřená možnost, jak pomoci koni od otoků a napuchlých nohou. Taková důkladná masáž trvá i hodinu. Všichni jsme si vyzkoušeli na krásných sportovních koních. Poslední bodem semináře bylo uvolnění bolavých a citlivých míst pomocí baňkování, v provedení pana Stanislava Herverta, ředitele REFITu. Opět pro nás hodně nových informací, které můžeme uplatnit, při řešení problému našich miláčků. Po ukončení semináře, který byl na profesionální úrovni, jsme si odváželi hlavu plnou dojmů a nových informací.

www.team-solensky.stranky.cz

REFIT © 2021 www.refit.cz | články | obchod | škola | kurzy